Indiana Daily Student

Here’s who won the 2022 Indiana state primary elections

<p>A voter submits their ballot to a poll worker behind plexiglass on Oct. 6, 2020, at 401 W. Seventh St. The Indiana statewide primary election took place Tuesday, deciding each party’s candidates for the general election on Nov. 8.</p>

A voter submits their ballot to a poll worker behind plexiglass on Oct. 6, 2020, at 401 W. Seventh St. The Indiana statewide primary election took place Tuesday, deciding each party’s candidates for the general election on Nov. 8.

The Indiana statewide primary election took place Tuesday, deciding each party’s candidates for the general election on Nov. 8. Here are the results for Monroe County’s 2022 primaries.

Note: This list does not contain the results for the Monroe County Democratic and Republican Convention Delegate races.

U.S. Senator Indiana

Democrat: Thomas McDermott, Jr., unopposed

Republican: Todd Young (incumbent), unopposed

U.S. House Representative District 9

D: Matthew Fyfe

R: Erin Houchin

State House Representative

District 46:

D: Kurtis Cummings, unopposed

R: Bob Heaton (incumbent), unopposed

District 60:

D: No candidate

R: Peggy Mayfield (incumbent)

District 61:

D: Matt Pierce (incumbent), unopposed

R: No candidate

District 62:

D: Penny Githens

R: Dave Hall

Monroe County Circuit Court Judge, 10th Judicial Circuit

No. 1

D: Holly Harvey (incumbent), unopposed

R: No candidate

No. 4

D: Mary Ellen Diekhoff (incumbent), unopposed

R: No candidate

No. 7

D: Emily Salzmann

R: Carl Lamb, unopposed

Monroe County Prosecuting Attorney, 10th Judicial Circuit

D: Erika Oliphant (incumbent), unopposed

R: No candidate

Monroe County Circuit Court Clerk

D: Nicole Browne (incumbent), unopposed

R: No candidate

Monroe County Recorder

D: Amy Swain

R: Paul White Sr., unopposed

Monroe County Sheriff

D: Ruben D Marté

R: Nathan P Williamson, unopposed

Monroe County Assessor

D: Judith Sharp (incumbent), unopposed

R: No candidate

Monroe County Commissioner, District 1

D: Lee Jones (incumbent)

R: Perry Robinson, unopposed

Monroe County Council

District 1

D: Peter Iversen (incumbent), unopposed

R: Jim Allen, unopposed

District 2

D: Kate Wiltz (incumbent), unopposed

R: No candidate

District 3

D: No candidate

R: Martha Hawk (incumbent), unopposed

District 4

D: Jennifer Crossley (incumbent), unopposed

R: No candidate

Bloomington Township Trustee, Monroe County

D: Efrat Feferman, unopposed

R: No candidate

Bloomington Township Board Member, Monroe County

D: Barbara McKinney

R: No candidate

CORRECTION: A previous version incorrectly named the Republican nominee for State House Representative, District 62.

Like what you're reading?

Get more award-winning content delivered straight to your inbox. Sign up for our Daily Rundown.

Signup today!
Like what you're reading? Support independent, award-winning college journalism on this site. Donate here.

Powered by Solutions by The State News
All Content © 2022 Indiana Daily Student